Prodejte v životopisu svoji jedinečnost

Prodejte v životopisu svoji jedinečnost

Když při psaní životopisu přijde na to, abyste popsali své pozitivní vlastnosti, najednou nevíte, co napsat. Napadají vás klišé typu „Jsem komunikativní, flexibilní a rád pracuji samostatně i v týmu“. Jak na tuhle část životopisu?  Jak to udělat, aby si čtenář dokázal představit, jací jste? A vůbec, jak psát a mluvit o svých pozitivech?

Jste unikátní

Abyste mohli o svých přednostech psát, nebo mluvit, je potřeba je znát. Můžete si říkat – ale vždyť já nic zvláštního neumím. To ale není tak úplně pravda. Většinou totiž to, co umíme, nebo jací jsme, považujeme za samozřejmost. Máme pocit, že to není nic zvláštního a takhle to musí mít přeci každý. Odtud známé úsloví, podle sebe soudím tebe. Ale ve skutečnosti je to přesně naopak.

Jak se lépe poznat

Na své základní silné stránky a vlastnosti ani nepotřebujete žádné složité nástroje. Jednoduše se porovnejte se svým okolím. Co vám vadí na kamarádech? Chodí pozdě, nedodrží slovo, neumí vám říct nepříjemnou věc do očí? A co vy? Chodíte na rozdíl od nich včas, nepříjemné novinky nesdělujete rádi ale považujete to za nutné, a co slíbíte, to dodržíte? A hned už něco máme.

Co vám říká okolí, ale vy to nevnímáte

Dalším způsobem, jak zjistit, v čem jste dobří, je jednoduše posloucháním okolí. Co vám říká kamarádka, že by chtěla mít, tak jako vy? Co chválí váš šéf? Na co jsou pyšní vaši rodiče? Co vám závidí brácha? To všechno jsou vaše vlastnosti, které vy máte, a ostatní ne, nebo rozhodně ne všichni.

Jak o sobě mluvit

Naučte se umět své silné stránky pojmenovat. Je jednodušší nejprve vymyslet delší verzi, kterou můžete použít při konverzaci nebo například u pohovoru. Pak můžete zkracovat  do životopisu. Jak by tedy měla vypadat ona delší verze? Ideální je, když každou svou silnou vlastnost podložíte konkrétním příkladem.

Zákaznický servis: Pokud vám zavolá někdo, kdo je naštvaný a nadává vám nebo na něco, dokážete ho uklidnit a v průběhu konverzace změnit jeho emocionální stav. Když se loučíte, dotyčný se dokonce usmívá.

Analytik: Často mě napadne zanalyzovat vztah mezi ukazateli, který nikoho jiného nenapadl. Výsledkem je lepší pochopení fungování procesu a jeho snadnější optimalizace.

IT architekt: Domýšlím věci už v rané fázi projektu do posledního detailu tak, aby výsledný produkt fungoval co nejdříve a co nejlépe.

Jak to napsat na jeden řádek?

U prvního případu by se nabízelo napsat Vynikající komunikační dovednosti. Ale pod tím si každý může představit něco jiného. Můžete tedy napsat: Umím řešit stížnosti tak, že klient odchází dokonce spokojený.

U příkladu s analytikem by se nabízelo napsat Analytické myšlení. Abyste byli konkrétnější, zkuste třeba: Snadno nacházím méně zjevné souvislosti a využívám je k optimalizaci analyzovaných procesů.

U IT bychom mohli napsat například:

Plánuji IT projekty co nejpřesněji dopředu tak, aby zbrklou realizací nedocházelo k chybám.

Zdají se vám popisy vlastností moc dlouhé? To vůbec nevadí. Pokud použijete takový příklad z praxe, který je relevantní vůči pozici, na niž se hlásíte, tak pomůžete potenciálnímu zaměstnavateli pochopit, v čem právě vy budete v jeho týmu přínosní. Zároveň se tímto přístupem odlišíte od ostatních.

Otestujte se

Pokud si nejste jistí, jaké silné stránky máte právě vy, můžete se zkusit otestovat. Já osobně mám nejradši talentové testy Gallup nebo MBTI. S výsledky testů je však třeba dále pracovat. Průvodcem při práci s vlastními silnými stránkami vám může být například online kurz Kariérní (re)start.

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.