Jak napsat životopis, který vás dostane do jiného oboru

Životopis je vaše vizitka, kterou posíláte do firem, abyste přiměli toho, kdo si ho přečte, zvednout telefon a pozvat vás na pohovor.  Tedy cílem životopisu je získat pozvání na pohovor. Žádnou jinou funkci nemá. A když se hlásíte na pozici, která je v jiném oboru, než v jakém jste působili doposud, musíte ten svůj životopis tomuto faktu přizpůsobit.

Napište PROČ

Jestliže výrazně měníte obor, je naprosto nezbytné, abyste napsali na začátek životopisu, proč měníte obor a proč si volíte nyní zrovna tuto novou cestu. Z toho vyplývá, že jestliže chcete úspěšně změnit obor, musí to být promyšlená akce. Váš myšlenkový proces pak popíšete v pár řádkách na začátku. Jak na to? Připravila jsem pro vás tahák, najdete ho ZDE.

Myslete na budoucnost, pište o budoucnosti

V tom svém přemýšlení se zaměřte na to, jaký bude váš budoucí pracovní život. Jaké budou výsledky vaší práce. Co vás na tom bude bavit. Tuto budoucnost si vizualizujte a promítněte ji do úvodu životopisu a do motivačního dopisu. Je to mnohem účinnější, než psát o negativní minulosti. Minulost popište věcně a bez emocí a co nejkratší cestou.

Namísto: Covid mi zničil živnost a tak se poohlížím po jiné příležitosti a vaše nabídka mě zaujala. Napište: Ráda uplatním své zkušenosti z cestovního ruchu v obchodu. Oblast zdraví a potravinových doplňků je mi blízká a vidím v ní svou novou cestu.

Poskytněte „ty správné“ informace

Váš životopis vůbec nemusí popisovat, kdo jste jako člověk, co všechno víte a co všechno umíte, co přesně jste dělali a jaké jsou všechny vaše úspěchy. Jediné, co v něm musí být je:

  • Pravda
  • Relevantní informace

Když to tedy shrnu, musí být v životopisu relevantní pravdivé informace. Což není to samé, jako všechny informace. Buďte tedy radikální a polovinu svého rozsáhlého životopisu buď smažte, nebo zkraťte na minimum.

Například:

Hlásíte-li se na technika specialistu, tak není nutné do životopisu psát tři školy a z toho dvě nedokončené, kurz reiky, první pracovní pozici před dvaceti lety u Mc Donalds a sáhodlouhý popis pozice maséra.

Napište ty zkušenosti a to vzdělání, které jsou relevantní vůči pozici. Zbytek smažte, pokud to jde. Kdyby vám kvůli tomu měla vzniknout „díra“  v datech, tak jen stručně popište, čím jste se zabývali, ale snažte se například vypíchnout činnosti, které mají nejblíže k pozici, na kterou se hlásíte.

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.