Hledání práce: Kde je problém? V CV, na pohovoru, nebo v hlavě?

Hledání práce: Kde je problém? V CV, na pohovoru, nebo v hlavě?

Při hledání nové práce může nastat problém ve třech oblastech.  V životopisu – v zásadě životopis nefunguje, nezaujme, uchazeči se kvůli němu nedostanou k osobnímu pohovoru. Dále na pohovoru – když už se uchazeč dostane na pohovor, tak je nervózní, neumí zaujmout a odpovědět na otázky a skončí s odpovědí – vybrali jsme někoho jiného. A nakonec je to problém v hlavě. Málokdo ví, co vlastně přesně od svého pracovního života chce. Odhalte, kde máte problém vy (a co s tím).

Začnu s dovolením od té hlavy

Máte-li už za sebou nějaké vzdělání a pracovní zkušenosti, a najednou nastane změna – ať už proto, že chcete, nebo musíte, tak je možné, že nevíte, kde začít, co dělat, na co se zaměřit, jak hledat. Spousta lidí podlehne zmatku. Proto považuji za naprosto zásadní co nejdříve poté, co se rozhodnu pro změnu si sednout a přemýšlet. A odpovědět si na otázky

KDE JSEM? KAM JDU? PROČ TAM JDU?

CO UMÍM A CO NABÍZÍM? JAKÉ JSOU MOJE SILNÉ STRÁNKY?

JAKÝ MÁM SEN? CO SI CHCI V TOM ŽIVOTĚ SPLNIT, ZAŽÍT, CO CHCI MÍT, KÝM CHCI BÝT?

JAKÁ PRÁCE MĚ BUDE BAVIT? KDE MOHU PŘINÉST NEJVĚTŠÍ HODNOTU?

CO NAOPAK NECHCI DĚLAT? CO NENÍ PRO MĚ?

Je to to nejdůležitější, co je třeba na začátku udělat. A přesto to naprostá většina lidí neudělá. Ale pokud a začátku nestanovíte směr, kam chcete dojít, jak chcete někam dojít?

Proč nefunguje životopis

Nikdo se vám neozývá na životopis? Neodstáváte žádné odpovědi nebo omluvu s tím, že si vybrali kandidáta, který lépe splňoval požadavky? Tak máte špatně napsaný životopis. Tři zlatá pravidla životopisu a pak vás odkážu na další zdroje:

  • Životopis pište vždy na míru pozici, na kterou se hlásíte. Co to znamená? To znamená, že kdybyste se hlásili na 2 velmi rozdílné pozice, tak kromě toho, že uvidím vaše osobní údaje, nepoznám, že za těmi dvěma životopisy je jedna a ta samá osoba. Máte si vymýšlet nebo se přetvařovat? Vůbec ne, jen pište to, co je relevantní pro pozici, na níž se hlásíte.
  • Myslete na toho, kdo váš životopis čte. Bude mu rozumět? Bude si umět představit, kdo jste a co umíte? Jinými slovy – váš životopis musí být srozumitelný.
  • Nikdy nepište nic co je delší než 4 řádky. Dlouhé texty se nechtějí nikomu číst. Myslete si, že jsem povrchní a že to je blbost. Ale je to pravda. Životopis není román. Pište stručně, jasně, výstižně.

O tom, jak napsat dokonalý životopis píši ZDE, jak ho upravit, když jste překvalifikovaní ZDE, jak popsat své jedinečné silné stránky ZDE.

Nezdar u pohovoru

Jestliže vás sice na pohovor pozvou – tedy máte úspěšný životopis, ale nevyberou, pak je problém nikoliv ve vás, vaší nervozitě nebo neschopnosti se vyjádřit. Pokud neuspějete u pohovoru tak je to opět jen proto, že máte zmatek v hlavě. Jakmile totiž budete mít jasno, kam a proč jdete, tak budete sebejistí a klidní a tím pádem atraktivní pro zaměstnavatele.

Co stojí v cestě vám?

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.