Jste „překvalifikovaní“? Klidně si upravte životopis

Hledáte nové uplatnění, ale společnosti vám na životopis neodpovídají? Přesto, že jste splňovali všechny požadavky (a mnohé navíc), vám napíší, že budou pokračovat ve výběrovém řízení s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu? Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího? Možná, že působíte příliš seniorně, i když sami cítíte, že by daná pozice pro vás byla přesně tou správnou volbou. Zde je několik tipů, jak nedostat nálepku „překvalifikovaný“.

Napište své „proč“

Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na tuto pozici. Myšlenkový pochod, který máte v hlavě, si ale personalista z životopisu ani motivačního dopisu většinou nepřečte. Nebojte se být osobní a odhalit trochu svého příběhu a napsat upřímně, proč se zajímáte zrovna o tuhle práci.

Možná, že jste se rozhodli změnit obor, protože jste v tom svém už dosáhli maxima nebo vyhořeli. Nebo jste v minulosti zastávali manažerskou či ředitelskou pozici, ale zjistili jste, že to není pro vás a lépe vám vyhovuje práce samostatná. Třeba jste působili jako OSVČ a nyní chcete zpět do zaměstnání, nebo se změnila vaše rodinná situace.

Nenechte personalisty nebo manažery, aby si o vás vytvářeli (většinou mylné) domněnky. Napište své proč do motivačního dopisu, ale i do životopisu, a to v krátkém úvodním odstavci, který je umístěný za vašimi osobními údaji.

Kdo jsem, kam jdu, proč tam jdu a co vy z toho budete mít?

Přesně tyhle věci do úvodního odstavce napište. Kdo jste – tedy jaké máte zkušenosti (například zkušený projektový manažer, obchodník nebo HR profesionál). Kam jdete – tedy jaký je nyní směr vaší kariéry (rozhodli jste se pro zásadní změnu, už nechcete mít zodpovědnost za tak velké území, chcete se posunout jinam atd.) Proč tam jdete  – tady napište v jedné dvou větách svůj příběh, proč zrovna tento směr. A co z toho budete, milý zaměstnavateli, mít? Nakonec v jedné větě vypíchněte, co můžete zaměstnavateli přinést za zkušenosti a dovednosti. Podrobnější návor, jak na tento úvodní odstavec CV a konkrétní příklady najdete zde.

Osekejte to

Milujete učit se něco nového, máte 2 vysoké školy a tři stránky certifikátů od feng-shuej až po jízdu s traktorem. Mluvíte čtyřmi jazyky, ale jen dvěma pořádně. Snažíte se ukázat, že jste univerzálně schopný člověk, a tak popíšete všechny pozice, které jste kdy zastávali, od brigád na střední škole přes vedlejší práce až po půlstránkové popisy hlavní pracovní náplně.

Pravda je, že méně je více. Odpovídáte na konkrétní potřeby společnosti, vyjádřené konkrétním, na jedné stránce A4 shrnutým inzerátem. V tom inzerátu je jen to nejdůležitější. I vy proto vymažte ze svého životopisu to, co je vůči dané pozici irelevantní. Ano, klidně smažte 2 vysoké školy. Vynechte polovinu svých znalostí a dovedností. A klidně smažte dvě třetiny náplně práce z minulých pozic.

Změňte názvosloví

Zastávali jste dříve ředitelskou roli? Klidně to přepište na roli manažerskou. Slovo ředitel evokuje „jsem důležitý a drahý“. Slovo manažer evokuje „mám zodpovědnost a plním cíle“. Pokud jste byli zodpovědní za veliké území nebo za několik zemí, můžete geografický popis vynechat, když to není důležité pro roli, kterou jste si vybrali. Pokud jste působili v malé firmě, je možné, že jste zastávali několik rolí najednou. Do životopisu pak popište jen tu jednu, která je nejblíže tomu, co chcete nyní dělat.

Možná si říkáte, přece nebudu v životopisu lhát? Není to lhaní, ale podání jen tolika informací, kolik je v danou chvíli třeba. Samozřejmě byste si neměli přidávat to, co nemáte, nebo si vymýšlet. V tomto případě jde spíše o ubírání, které ale výrazně zvýší vaši šanci na pozvání na pohovor, kde můžete prezentovat sebe jako osobu a nikoliv to, co jste doposud dělali v plné parádě. Není to totiž potřeba.

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.