Vydělávat o 30% víc, změnit obor, vrátit se po rodičovské? Aneb k čemu je kariérové poradenství

Ivo (48), změnil kompletně obor a proniknul do personalistiky, kde je nyní spokojenější, než kdy byl v bankovnictví. Eva (45) opustila ředitelskou roli a stala se nezávislou konzultantkou. Petra (24) získala vizi pro svoji kariéru a energii pro dokončení VŠ. Petr (39) změnil po 15 letech obor, i když měl strach, že se jinde neuplatní. Adam (29) se nemohl rozhodnout mezi třemi nabídkami práce. Po pečlivé analýze si vybral to, co mu dlouhodobě dávalo největší smysl a bylo nejblíž jeho srdci…

Tihle všichni lidé se rozhodli v určité fázi svého života kariérového poradce. Co kariérový poradce nejčastěji řeší?

  1. Jak se prodat – to je vlastně to nejdůležitější. Přichází ke mně spousta šikovných a chytrých lidí, kteří chtějí pracovat tam, kde je docení, kde uplatní své silné stránky a kde jim dobře zaplatí. Ale neumějí se prodat. Pomohu vám tedy upravit životopis (a ne jen kosmeticky, ale celé to hezky předěláme), motivační dopis, profil na LinkedIn, e-maily, které píšete atd.
  2. Změna oboru aneb kam se vydat – mnoho lidí dospěje v určité fázi do bodu, kdy nemohou nebo nechtějí dále pokračovat v tom, co dělali doposud. Společně potom hledáme novou cestu, která bude v souladu s jejich silnými stránkami, hodnotami a hlavně potřebami, jako je například péče o rodinu, dojíždění, finance, seberealizace atd.
  3. Nedostatek sebevědomí aneb jaké jsou mé silné stránky? Spousta lidí toho hodně umí, ale neumí to říct. Vlastně zjistí, že o tom ještě nikdy nemluvili, co všechno umí a jak jsou úžasní! Já to z vás vytáhnu a naučím vás to psát a říkat. Najednou budete prodávat daleko víc, než jen: Jsem zkušená účetní. Najednou budete umět podat svoje kompetence a kombinaci měkkých a tvrdých dovedností jako neodolatelný dortík, který každý musí mít.
  4. Strategie hledání – lidé spoléhají na pracovní portály a agenty. To je ale zoufale málo a já si troufám říct, že tím hledání a nalezení té skvělé vytoužené nové práce nechávají zcela na náhodě! Učím tedy lidi aktivní strategii hledání, založenou na jejich silných stránkách a znalosti vyhledávacích pravidel.
  5. Nezávislý pohled na věc a schopnost se ptát – někdy mě klienti kontaktují, protože si potřebují utřídit myšlenky, s někým to všechno probrat. Odpovědět na otázky, které by si sami nepoložili a udělat si jasno. Moc nápadů a moc myšlenek je stejný problém, jako žádné nápady a žádné myšlenky 😊

Jak vidíte, jsou to témata naprosto zásadní. Jsem kariérový kouč a poradce – umím tedy především dobře naslouchat a umím ve vás vidět i to, co sami v sobě neuvidíte. Vytáhnu to z vás a pomohu vám to pojmenovat a napsat.
Popravdě nevím, proč ještě v Čechách nemá kariérové poradenství takové postavení, když je to tak užitečná služba. Najde se samozřejmě spousta lidí, kteří tímto povoláním pohrdají, protože každý se snad umí prodat sám, ale právě, že tam je ten zakopaný pes.

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.