Práce na IČO, externí spolupráce, dohody a práce pro více zaměstnavatelů 

Setkáváme se s tím čím dál častěji. Firma nenabízí klasické pracovní místo, ale nějakou formu flexibilní spolupráce.  Myslím, že obecně stále ještě převládá pocit, že to je forma výhodná pro firmu a nevýhodná pro pracovníka. Jak je to ale ve skutečnosti? Ve skutečnosti jdou ruku v ruce dva trendy. Flexibilní práce a trend mikroprací pro více zaměstnavatelů. Oboje nahrává jiným formám spolupráce než hlavnímu pracovnímu poměru.

Trend 1: flexibilní práce

Flexibilní práce je pojem zahrnující mnoho různých forem flexibility. Je to například možnost volby místa výkonu práce, pracovní doby, plánování pracovních směn, kombinace náplní práce, možnost volby uspořádání si vlastní pracovní náplně, apod.

Lidé se vracejí na venkov, do okolí velkých měst a staví či kupují své vysněné bydlení. A chtějí v něm žít, ne jen přespávat. Chtějí čas pro rodinu, koníčky a seberozvoj.  Proto jsou mezi benefity tradičních zaměstnavatelů nejpopulárnější volná nebo flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova nebo odkudkoliv a benefity vhodnou formou podporující tzv. well-being neboli osobní pohodu.

Trend 2: Mikropráce aneb fenomén nedostatečnosti jednoho pracovníka

Čím dál víc firem zjišťuje, že na spoustu práce potřebují spíše jakési koordinátory, kteří rozumí dané problematice a umí uřídit směřování a procesy, ale nejsou nutně experty na jednotlivé části práce. Protože najmout takového experta by bylo mnohem dražší a zároveň by pro něj firma neměla dostatek práce na to, aby ho vytížila po celý pracovní čas plného úvazku, najme si ho externě.  Možná, že si teď představujete obory, jako je IT nebo marketing. A ano, jsou to ty, kde se to děje nejvíc. Ale stále více se tento trend rozvíjí i v HR, v logistice, ve výrobě i ve službách.

Forma spolupráce

A nyní přijde na řadu forma externí spolupráce. Může to být na IČO, na dohodu o provedení práce (DPP), na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Málokdy je takováto forma zastřešená například zkráceným hlavním pracovním poměrem (HPP). Všechny formy s sebou nesou své plusy a mínusy. Hlavní rozdíly mezi HPP, DPP a DPČ jsou přehledně popsané například ZDE. Mně ze všeho nejlépe vychází práce na IČO, kdy si člověk sám určuje, kolik hodin bude kde pracovat a není limitovaný žádným zákonem, a i pro firmy je to administrativně mnohem jednodušší, než vytváření dohod.

Míra zodpovědnosti se hodně přesune na vás, jako živnostníka, který si sám musí hlídat zálohy na zdravotní a sociální pojištění, vypracovat daňové přiznání, popřípadě se přihlásit jako osoba identifikovaná či plátce DPH. Ale i tak je to nejvýhodnější forma z pohledu množství odvodů a daní (pokud si vyděláte více než 10 000Kč měsíčně). Navíc získáte svobodu rozhodování o vlastním čase, což považuji za to nejcennější v dnešní době.

Jak se ocenit?

Někdo nechce jít na jinou formu spolupráce, protože se bojí, že jim bude firma platit méně, než na HPP. U dohod tomu tak opravdu často je, dostáváte se v podstatě na úroveň brigády. Ale pokud poskytujete sofistikovanou službu nebo práci, tak i na dohodu lze mít naprosto normální komerční hodinovou cenu.
Musíte se tedy správně ocenit. Obyčejně u lidí na IČO bývá absolutně minimální cena 300-500Kč/hod. Můžete si říci, že to je opravdu hodně, ale ve skutečnosti pro firmy, které si vaši práci kupují jednorázově nebo krátkodobě, to hodně není. Je třeba si také uvědomit, že jako OSVČ nebudete pravděpodobně vytíženi celých 8 hodin denně a proto je třeba mít vyšší hodinovou sazbu.  Do hodinové sazby je třeba započítat i přípravu, koordinaci služby, marketing, zkrátka ten čas, který práci věnujete, aniž byste ji přímo vykonávali. Horní hranice není, to je výhoda, ale je dobré se podívat k ostatním na trhu, za jakou cenu prodívají podobnou službu, jako vy, a jaké mají asi zkušenosti.

Z čeho pramení strach?

Obecně strach stát se OSVČ pramení z toho, že člověk musí dělat spoustu věcí, které doposud nedělal, co se týče administrativy. S moderními aplikacemi a online podáními to ale takový problém není.

Další strašák je shánění práce. Lidé se často bojí, že nebudou mít dostatek zakázek. Že jsou dobří odborníci a špatní prodejci. Že neumí marketing a než si vybudují pověst, přijdou na buben. To jsou všechno velmi důležité věci, které je třeba promyslet a ano, aby se člověk uživil, musí se otáčet a hodně a hodně se učit. Tomu zase napomáhají školy online podnikání, kterých je také jako hub po dešti, a nebo lze využívat poměrně dobře fungující platformy, kde můžete nabídnout své služby, jako je freelance.cz, freelancing.eu, navolnenoze.cz, pro matky, studenty a seniory mavimi.cz, virtuální asistentky mají dokonce několik platforem, zrovna tak jako účetní, právníci atd. Hodně populární jsou i platformy na manuální práci jako jsou nejremeslnici.cz nebo supersoused.cz apod.  Stačí vyplnit svůj profil a poptávky vám budou chodit samy.

Co se snažím říct je to, že není jen jedna cesta – zaměstnání.  Podnikání je dnes mnohokrát jednodušší, než kdysi. Že ani DPP a DPČ nemusí být k zahození v určitých situacích. Nenechte se proto odradit, když zaměstnavatel hned nenabídne pracovní poměr a buďte otevření novým možnostem.

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.