Postup krok za krokem: efektivní hledání práce

Přes svátky jste načerpali energii na hledání nové práce, na změnu, kterou potřebujete. A nyní se na to chcete vrhnout a už to rozseknout. Moje jediná rada zní: Neuspěchejte to. Ano, je lepší mít nějakou práci, než žádnou práci, ale nevzdávejte svojí představu o tom, co byste opravdu chtěli dělat. Nenechte se zastrašit zprávami o upadající ekonomice, a jak máte být rádi, že něco máte. Ekonomika neupadá, jen se mění. A to výrazně. Jestliže se svět přesouvá online, i vy se přesuňte online. Jestliže jsou vyžadovány nové dovednosti, můžete si je osvojit. Ale chce to plán a jasnou představu o tom, kdo jste, co umíte a kde má tedy smysl něco rozvíjet a budovat.

Co umím?

Ženy často skončí svoji analýzu silných stránek u toho, že jsou zodpovědné, pečlivé a disciplinované. Muži zase s uspokojením konstatují, že jsou analytičtí, cílevědomí nebo výkonní. Ale to nestačí. Poznání sebe sama je opravdu základ úspěšného hledání práce. Věnujte tomu čas, energii, i peníze. Udělejte si testy (já doporučuji Gallup Clifton Strengths, cena 1490Kč ale i testy jako je tento či tento vám dají alespoň nějakou představu).  Najděte alespoň 10 oblastí a vlastností, které na sobě můžete popsat.

Napište napřed opak

Pokud se stále neumíte popsat, tak napište opak. Tedy to, co nejste, co vám vadí, nebo nevyhovuje. Například: Nevyhovuje mi prostředí, kde nejsou jasně dané cíle a požadavky. Jakmile nemám termíny a úkoly, nic moc neudělám.

A pak to otočte – co vám tedy vyhovuje?

Nejlépe pracuji v dynamickém, rychlejším, prostředí, kde jsou jasně dané dlouhodobé cíle, ale přicházejí i ad-hoc požadavky s kratšími termíny, kterým je třeba se přizpůsobit, něco se rychle naučit a flexibilně zařídit. Umím se přizpůsobit, rychle vymyslím řešení a z trochy toho stresu se nezblázním.

Co chci? Stavte strategii sobě na míru

Necháváme si dělat skříně na míru, píšeme životopisy na míru, ale najít si práci sobě na míru? To už nás nenapadne. Naopak se snažíme přizpůsobit se nějaké práci a ještě se přesvědčit, že nás to baví. Podle toho, co jste si o sobě zjistili, zkuste jednou hledat něco, co vám bude vyhovovat. Nastavte si strategii.

Dlouhodobý cíl

Začněte dlouhodobým cílem. Kam se chcete dostat za 5, za 10 let? Kde chcete být, co mít, co dělat, jak a s kým pracovat, kolik vydělávat? Na toto téma jsem natočila toto video. Od svého cíle se potom odpíchněte při hledání svého prvního (nebo dalšího) kroku k tomuto cíli. Dám příklad.

Cíl: Do 5 let chci být nezávislá na místě a času práce.

Co pro to tedy musím udělat? Musím najít práci, kterou budu schopná dělat 100% nebo alespoň z 80% z domova. Čas práce – buď najdu firmu, která má absolutně volnou pracovní dobu, nebo budu podnikat. Co mě dlouhodobě láká víc? Mám nějaký produkt nebo know-how, se kterým mohu podnikat? Ne? Aha a mohu si ho za těch 4-5 let najít? V jakém zaměstnání se nejlépe naučím něco, v čem bych pak sama podnikala?

A když budete takto uvažovat, tak se nakonec doberete výsledku, nebo alespoň směru, kterým je třeba se nyní vydat, aby vás to ve výsledku dostalo k cíli.

Máte směr? Hledejte nabídku

Už tedy nebudete posílat desítky životopisů na všechny strany. Ale budete hledat jednotky nabídek a možná i podle konkrétních firem. Najednou vám odpadne hodně práce s hledáním a odpovídáním, ale přibude nová práce s rešerší, porozumění firmě, pozici a zjišťování, zda je to to pravé ořechové, nebo ne.

Životopis až teď

Teprve, když máte pozici, která vás zaujala, píšete životopis a motivační dopis. Této konkrétní nabídce na míru. Na míru firmě, na míru pisateli inzerátu, zkrátka maximálně nejvíc na míru, jak to jde. Životopis je váš jeden výstřel, který musí trefit terč. Když minete, a váš životopis nezaujme, tak už moc dalších šancí v této firmě nemáte. Proto se podívejte na tento článek, kde se životopisu věnuji podrobněji. Nebo zkuste můj online kurz Jak napsat skvělý životopis.

Příprava na pohovor

Příprava musí být dokonalá. Jsou to hodiny času googlení, čtení, dohledávání informací, doptávání se, hledání na LinkedIn, ale také přemýšlení o tom, o čem ta práce vlastně je. Díky tomu pak můžete na pohovoru zazářit. Protože pokud budete na pozici natěšení, z firmy budete nadšení a budete umět popsat proč, tak máte napůl vyhráno, i kdybyste nesplňovali 100% požadavků.

Tohle je ehm…stručný přehled toho, jak vypadá skutečně cílený a strukturovaný přístup k hledání práce. Pokud chcete víc a konkrétněji, můžete se podívat na můj webinář zdarma, Jak uspět u výběrového řízení a získat práci, po které toužíte.
Jdete do toho?
Aby vám to šlo lépe, můžete se přidat k mému facebookovému podpůrnému programu zdarma, Jak si najít práci v roce 2021, kde jdeme týden po týdnu, krok za krokem, všichni spolu. Program už sice běží, ale stále můžete naskočit!

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.