Jděte za tím, co chcete, ne jen od toho, co nechcete

Jděte za tím, co chcete, ne jen od toho, co nechcete

Když někdo hledá novou práci, ať už dobrovolně nebo ne, málokdy ví, co chce. Skoro vždy ale ví, co nechce. Ale hledat práci podle toho, co nechci, je krátkozraké. Často se lidé zaměří na ten jeden klíčový problém – třeba plat, osobu šéfa, nebo dojíždění, a zbytek neřeší. A to se někdy nevyplácí. Zjistěte, co opravdu chcete, a hlavně, proč to chcete. A může se vám i stát, že nakonec budete dělat něco úplně, úplně jiného. 

Začněte u ideálu

Typicky mi člověk, který chce změnu na konzultaci na otázku: Co chcete dělat? Odpoví: No rozhodně nechci dělat to, co teď! No dobře, a co tedy chcete dělat? No, hlavně něco, abych celý den neseděla na zadku. A zase jsme u toho, co nechtějí.

Zavřete oči, představte si svoji ideální práci. Kde jste? Co děláte? Co máte na sobě? Co máte v ruce? S kým jednáte? Za co jste zodpovědní? Jaké emoce cítíte? O čem mluvíte? Řídíte někoho? Kdo vás řídí? Koho následujete?

Tohle cvičení si udělejte klidně vícekrát, třeba při cestě z práce, před spaním, ráno po probuzení. Pravděpodobně do své ideální práce promítnete to, co vám jde a v čem jste dobří, nebo to, co vás nejvíc baví a kde vidíte svou přidanou hodnotu.

Jakou chcete dělat práci?

Ve své ideální představě se pak zaměřte na jednotlivé detaily a rozeberte si je podrobně. Kde jste? Tedy budete pracovat v terénu, nebo v kanceláři? Jaké procento času budete například u počítače, a jaké procento chcete být v pohybu? S kým jednáte – chcete zastávat spíše samostatnou pozici a reportovat někomu ve firmě, chcete pracovat v týmu na interních nebo externích projektech, nebo chcete být v kontaktu se zákazníky?

A co je vám bližší – něco vymýšlet, tvořit, navrhovat, přemýšlet o konceptu a strategii, nebo raději implementovat či udržovat to, co někdo vymyslel nebo vytvořil? Jste vyjednavač, komunikátor a prodejce, nebo spíše vztahový administrátor, který zařídí dobrou atmosféru a podporu?

Pokud víme, co chceme a PROČ, tak budeme  u pohovoru vystupovat mnohem sebevědoměji. 

Otestujte se

Je známá věc, že pokud nám něco jde a baví nás to, tak se v tom snáze zdokonalujeme a jdeme rychleji kupředu, než když se snažíme vylepšit něco, co nám nejde a navíc nás to nebaví. Jsme pak frustrovaní a unavení. Existují testy, díky kterým zjistíte, jaké máte silné talenty a jaké jsou naopak slabé. Můžete tak například zjistit, že na některé činnosti v týmu budete dobří vy a na jiné zase Pepa. Není nutné, aby každý dělal všechno!

Jedny z nejkvalitnějších testů, které znám, naleznete například zde. Jsou i v češtině. S jejich výsledky je ale dobré pracovat se školeným koučem, který pomůže najít cestu k co nejrychlejšímu uvědomění vašich silných a slabých stránek a společně dojdete k tomu, jaká kariéra by pro vás byla ta pravá. (S výběrem kouče vám mohu pomoci.)

Jakého chcete zaměstnavatele – a chcete vůbec zaměstnavatele?

Od náplně práce se ve svém přemýšlení přesuňte k firmě. V jakém oboru firma podniká? Je mezinárodní, nebo česká? Jak je velká? Jaké jsou tam procesy? Kam v ní zapadáte vy? Jaký je váš podíl na činnosti celku? Jaká je firemní kultura? Lidé si tykají, nebo vykají? Jak chodí oblečení? Jaký by měl být váš nadřízený? Jaké budete mít ve firmě možnosti do budoucna?

A nebo už máte zaměstnavatelů dost a chcete vlastně začít podnikat? I to je cesta, i když složitější, má své nesporné výhody.

Znejte své PROČ

Možná přijdete na to, že vám na mnoha věcech nezáleží. Že důležité jsou pro vás jen 2-3 kritéria. Najděte je. Najděte to, co je pro vás v práci důležité. Pojmenujte to a popište co nejlépe ideální stav, jak byste to chtěli mít. A hned potom si odpovězte na otázku PROČ to tak chcete mít. Co díky tomu získáte? Co vám to přinese? Jakmile si sami pro sebe ujasníte PROČ na každé jedno kritérium, budete hned pevnější a je méně pravděpodobné, že se uchýlíte k nějakému kompromisu.

Až pak pro sebe budete hledat tu nejzajímavější cestu, tak se vám díky sepsaným kritériím budou ty správné v hlavě samy filtrovat. A pokud nepoznáte z inzerátu nebo z webu, jestli firma odpovídá vašim představám nebo ne, tak máte alespoň velmi kvalitní otázky, na které se můžete zeptat u pohovoru.

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům se jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.