Typicky mi člověk, který chce změnu na konzultaci na otázku: Co chcete dělat? Odpoví: No rozhodně nechci dělat to, co teď! No dobře, a co tedy chcete dělat? No, hlavně něco, abych celý den neseděla na zadku. A zase jsme u toho, co nechtějí.
Zavřete oči, představte si svoji ideální práci. Kde jste? Co děláte? Co máte na sobě? Co máte v ruce? S kým jednáte? Za co jste zodpovědní? Jaké emoce cítíte? O čem mluvíte? Řídíte někoho? Kdo vás řídí? Koho následujete? Tohle cvičení si udělejte klidně vícekrát, třeba při cestě z práce, před spaním, ráno po probuzení. Pravděpodobně do své ideální práce promítnete to, co vám jde a v čem jste dobří, nebo to, co vás nejvíc baví a kde vidíte svou přidanou hodnotu.
A hlavně, je možné, že mnoho z těch věcí, které jste si představovali, už i máte!
Ve své ideální představě se pak zaměřte na jednotlivé detaily a rozeberte si je podrobně. Kde jste? S kým jednáte – chcete zastávat spíše samostatnou pozici a reportovat někomu ve firmě, chcete pracovat v týmu na interních nebo externích projektech, nebo chcete být v kontaktu se zákazníky? Co je cílem vaší pozice? Něco vymýšlet, tvořit, navrhovat, přemýšlet o konceptu a strategii, nebo raději implementovat či udržovat to, co někdo vymyslel nebo vytvořil? Jste vyjednavač, komunikátor a prodejce, nebo spíše vztahový administrátor, který zařídí dobrou atmosféru a podporu?
Pokud víme, co chceme a PROČ, tak budeme u pohovoru vystupovat mnohem sebevědoměji.
A co je to, co vás na současné práci frustruje, nebaví a od čeho se vlastně chytáte odejít? Co chcete změnit? Uvědomte si, co je to, co vás pálí a hlavně, jak by to mělo vypadat, aby vás to nepálilo. Aby to bylo tak, jak vám to vyhovuje. Co by se muselo změnit?
Teď máte představu o tom, co chcete a o tom, co vám vadí. A to je ta správná kombinace. Pokud byste měli jen to, co vám vadí, mohlo by se snadno stát, že sice najdete pozici, na které dostanete více peněz, nebo nebudete tolik dojíždět ale bude tam 10 jiných věcí, které vám budou vadit, a ty budou mnohem závažnější. Třeba příšerná kultura, špatné nebo žádné procesy, malá podpora ze strany vedení, nekolegiální vztahy apod.
Možná přijdete na to, že vám na mnoha věcech nezáleží. Že důležité jsou pro vás jen 2-3 kritéria. Najděte je. Najděte to, co je pro vás v práci důležité. Pojmenujte to a popište co nejlépe ideální stav, jak byste to chtěli mít. A hned potom si odpovězte na otázku PROČ to tak chcete mít. Co díky tomu získáte? Co vám to přinese? Jakmile si sami pro sebe ujasníte PROČ na každé jedno kritérium, budete hned pevnější a je méně pravděpodobné, že se uchýlíte k nějakému kompromisu.
Až pak pro sebe budete hledat tu nejzajímavější cestu, tak se vám díky sepsaným kritériím budou ty správné v hlavě samy filtrovat. A pokud nepoznáte z inzerátu nebo z webu, jestli firma odpovídá vašim představám nebo ne, tak máte alespoň velmi kvalitní otázky, na které se můžete zeptat u pohovoru.
Více o tématu jak hledat novou práci opravdu systematicky najdete v mém komplexním a zcela unikátním kurzu Kariérní (re)start.