Dejte změně práce šanci

Dejte změně práce šanci

Změna práce. Hodně lidí ji chce. Hodně lidí se jí bojí. Někteří jí chtějí a bojí se zároveň. Během kariérních konzultací jsem si uvědomila jednu věc. Lidé vědí, že je tu příležitost, ví, že změna práce je možná, ale prostě nevěří, že jim přinese zlepšení. A tak se do ní ani nepouštějí.

Velmi na mě zapůsobily reportáže Saši Uhlové ze série Hrdinové kapitalistické práce. Jsou o lidech pracujících těžce fyzicky, dlouhé hodiny, na nejhůře placených pracovních místech. Paní Uhlová v textech několikrát zmínila, že lidé vědí, že by mohli práci změnit, ale nakonec to odbydou slovy: „Každá práce má něco“, nebo „Jinde to lepší nebude.“

Tento přístup je typický i pro lidi v kancelářských, odborných a výkonných pozicích. Nejsou spokojeni, ale bojí se „do toho říznout“. Vlastně se vůbec nedivím. Pokud se totiž chcete pustit do změny zaměstnání, je třeba znát trh. Vyznat se v nabídkách, chápat význam názvů pozic. Rozpoznat za marketingovým pozlátkem skutečnou hodnotu firmy, a podstatu práce. A v neposlední řadě musíte umět zaujmout zaměstnavatele a umět se prodat. A to není jednoduché.

Ale vyplatí se do rizika jít. Říká se, že litovat budeme toho, co jsme neudělali. Jak se dopracovat do stavu, kdy budeme schopni změny?

1) Řekněte to nahlas

Popište současnou situaci a to, s čím nejste spokojeni. Ten, komu budete vše říkat, by vás měl poslouchat, nepřerušovat, naopak, pokládat vám další dotazy, abyste se slyšeli nahlas říkat, co je špatně. Většina klientů mi říká, že už jen to, že vše řekli nahlas, jim pomohlo se ve vlastní situaci zorientovat.

2) Co chcete jinak

Napište si, co byste chtěli jinak. Konkrétně popište, jak má nová práce vypadat. Nesrovnávejte s tím, co máte nyní, úplně se od toho oprostěte. Vymalujte si v barvách, co pro sebe chcete. Co budete dělat, kdy budete pracovat, jaký budete mít z nové práce pocit, jaké budete mít kolegy, jak se mezi nimi budete cítit, jaký bude váš šéf. Popište, proč vám bude v nové práci dobře.

3) Nebojte se nechat si poradit

Není ještě v České republice zvykem, že by si lidé nechávali s kariérou poradit. Zamyslete se nad tím. Když si berete hypotéku, stavíte dům, měníte image – necháte si poradit od odborníka. Ale když hledáte práci – kdo vám radí? Kamarádi, známí, rodiče, partner, bývalí kolegové, bývalý šéf. Oslovit odborníka, který má skutečný zájem o váš příběh a který se na vaši osobnost a kariéru podívá nestranně, se vyplatí. Kariérním poradenstvím se nezabývá jen tzv. kariérní kouč, ale i jakýkoliv šikovný kouč.

Mít kouče, to zní to jako mít vlastního cvokaře. Pravda je taková, že s koučem se můžete sejít jednou nebo dvakrát a už vám to dá hodně. Většinou ujasnění dalšího směřování, priorit, zvýšení sebevědomí a zaměření na váš cíl. To všechno vám může ušetřit hodně sil při hledání práce, ale i omyly, kdy nastoupíte a po pár měsících zjistíte, že to není ono. Vynaložená energie i finance rozhodně stojí za to, že vaše cesta bude o mnoho rovnější a kratší.

Tagy:
Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.