Personalisté jsou zoufalí! A čekají na vás

Léto je jako stvořené k hledání práce. Nevěříte? Přináším vám čerstvá data z trhu od společnosti LMC, která provozuje portály jobs.cz a práce.cz. Personalisté jsou zoufalí, práce je dost a kandidáti nikde, přitom se lidé bojí měnit práci – vidíte? Je to ideální příležitost pro vás! Léto není okurková sezóna, léto je čas, kdy si seženete skvělou novou práci!

Z dat, která poskytla společnost LMC vyplývá, že:

Aktuální nezaměstnanost je 4,1 %, což je o 100 tisíc více nezaměstnaných, než před pandemií. Co se týče nabídek práce, v dubnu 2020 začal výrazný propad počtu obsazovaných míst, na podzim se opět začalo nabírat, protože ČR přišla o pracovníky ze zahraničí. Nyní už se postupně se vracíme k normálnímu stavu, počty nabízených pozic jsou podobná jako před Covidem.

Ale co je opravu zajímavé je to, že očekávaný zájem lidí o volné pozice se nekoná. Personalisté po uvolnění přísných pravidel očekávali boom kandidátů – a … nic.

Podívejte se, co si píší personalisté v jedné profesní skupině na FB.

Co se týče konkrétně portálu jobs.cz, počet reakcí na pozice poklesl napříč obory (s výjimkou programátorů, IT analytiků, konstruktérů a projektantů). V personalistice dokonce přibylo o 40% více míst, ale počet reakcí také klesl.

Dalším fenoménem je, co se stalo s firmami. V důsledku Covidu se firmy začaly zaměstnancům více věnovat, víc se snažit, umožnit a nabídnout větší flexibilitu, ať už co se týče pracovní doby nebo místa výkonu práce. Nabízejí tedy různé formy práce na dálku tam, kde je to možné.

I oblíbenost benefitů se změnila, nyní je zaměření hlavně na vzdělávání, dovolenou, možnost růstu. Přitom ale ochota dobrovolně změnit práci se výrazně snížila a personalisté vymýšlejí nejrůznější kejkle, aby lidi ke změně přesvědčili.

Co z toho vyplývá?

Pokud práci nemáte, nebo nyní uvažujete o změně, nyní je ten nejlepší čas se do toho vrhnout! Lidé se nehlásí, k pohovorům často ani nepřijdou a neomluví se – viz konverzace v obrázku. Jděte do toho! Léto bude žní pro toho, kdo využije příležitost a vrhne se na pracovní trh.

Chybí vám kvalifikace?

Absolvujte online kurz, nechte se nachytřit od kamaráda, najděte si mentora, zaplaťte si rekvalifikaci – nyní se to vyplatí, protože i mzdově si následně můžete polepšit i o 20-30%.

Nebojte se tedy vlka nic a vrhněte se do hledání nové práce. A pokud chcete, aby byl tento proces opravdu efektivní a vy jste nenarazili na mlčení ze strany personalistů, podívejte se, jak vám mohou pomoci mé dva online kurzy, Kariérní restart a Jak si najít skvělou práci, které jsou nyní ve skvělé akci a dávám na ně slevu 33-40%!

Přeji vám pěkné léto!

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.