Otázku mzdy musí mít nejprve každý vyřešenou u sebe. Nemá tedy smysl řešit, jaký je stav na trhu nebo jak se pohybují mzdy ve vašem kraji, když nemáte zmapované své vlastní potřeby.
Udělejte si opravdu pečlivou analýzu svých nákladů a jejich budoucího navýšení v následujících cca 3 letech. Do nákladů je potřeba dát naprosto vše, tedy od běžných nákladů na bydlení, stravu, domácnost atd., nezapomenout na spoření, dovolenou, dárky, pojištění vozu, PHM, rovnátka, no zkrátka opravdu vše. Výslednou nákladovou částku podělte počtem vydělávajících členů domácnosti popřípadě upravte podle toho, kolik procent nákladů kdo přibližně pokrývá. Tato výsledná částka je vaše minimum.
Možná si říkáte – opravdu minimum mi má pokrýt všechno i dovolenou a dokonce spoření? Ano. Pokud si totiž nespoříte, tedy nevyděláváte více, než kolik potřebujete, tak jste v podstatě neustále na hranici rizika, že spadnete do nouze, jakmile přijde nějaká neočekávaná událost, kterou musíte uhradit.
Takže minimum, o kterém my tady uvažujeme, nám zajistí život, se kterým můžeme být v podstatě spokojeni. Toto minimum ale nikdy nikomu nesdělujte!
Protože si chcete vyjednat opravdu hezkou mzdu, navyšte tuto minimální částku ideálně o 30%. Pokud už je to opravdu hodně například vůči trhu, tak o 20%.
A to bude vaše optimální částka, o kterou si říkáte. Ale pozor, bavíme se v čistém. Tedy tuto částku navyšte ještě o cca 25%, aby vám vyšla hrubá mzda.
Příklad: Moje náklady jsou 35000Kč. Navýším o 30%, což dělá 46550Kč. Připočtu ještě daně a odvody a budu si tedy říkat o hrubou mzdu ve výši cca 58000Kč. Zdá se vám to hodně? To je možné. Spousta lidí se vlastně lekne částky, o kterou by si měli říkat.
A proto je prvním krokem k tomu, abyste si uměli mzdu vyjednat, vlastní přijetí té částky a sžití se s ní. Musíte být s touto částkou v souladu. V hlavě mít nastaveno, že je v pořádku si o tuto částku říct.
Někomu to přijde normální. No jistě, Tady jsou náklady, tedy tolik musím brát. Pokud bude práce super a oni mě usmlouvají na nižší mzdu, mám kam klesat. Ale jiní začnou své náklady uměle snižovat. Možná nemusíme na dovolenou k moři, ale jen do Čech. Za dárky přece tolik neutratíme!
Nepodlehněte tomu. Přijměte to, svět se mění a výše mezd s ním.
Následuje vyjednávání. Vy jako první vyslovíte částku, někdy i do telefonu, a nikdy už nemůžete říct částku vyšší, protože byste vypadali nedůvěryhodně.
Jak tedy odpovídat na otázku: „Jak si představujete finanční odhodnocení?“ ať už do telefonu, nebo osobně?
1) Neotáčejte otázku zpět formou – a kolik nabízíte?
Firmy chtějí prvně vědět, kolik skutečně chcete vy, nechtějí slyšet odpověď přizpůsobenou už jejich částce.
2) Řekněte pevně jasnou částku v hrubém.
Nikdo totiž neví, kolik nakonec dostanete čistého (exekuce, děti, apod.)
3) Vyhněte se sdělování částky v rozmezí.
Například řeknete, chtěl bych 45 až 50 000. Vy chcete spíš 50000 a personalista bude mířit na 45000. Proto je lepší vyslovit jasnou částku jako vaše optimum.
Tím, že řeknete, že to je vaše optimum, si otevíráte možnost o částce jednat a jít třeba níže, pokud by to bylo potřeba.
Dá se napravit, pokud jste pokud jste řekli částku, která je příliš vysoká? Možná jste jim způsobili šok rovnou na pohovoru, nebo už se vám prostě neozvali.
Ano, dá 😊 Pokud jste na pohovoru, můžete říct – vidím, že vás moje mzdová představa překvapila. Jsem připravený/á se o výši mzdy bavit, nechtěl/a bych, aby byla překážkou v dalším jednání, protože se mi práce u vás líbí.
Pokud už jste se rozloučili, můžete napsat, nebo zavolat s dotazem, jak pokračuje výběrové řízení. A dodat, že jste ohledně výše mzdy flexibilní a nechcete, aby se právě na mzdě zaseklo vaše případné další jednání.
Tím dáváte najevo, že jste ochotni vyjednávat. Pokud se toho firma nechytí, tak nemá zájem ani způsoby.