Nemít připravenou odpověď na otázku na požadovanou výši mzdy je velmi neprozíravé. Stačí pak totiž, aby byl personalista jen trochu šikovný, a už vás vmanévruje někam, kde nechcete být. Proto se musíte na diskusi o výši mzdy připravit stejně důkladně, jako na samotný pohovor.
Máte říct opravdu to, co chcete? Nebudete moc drazí? Co říct raději na začátek méně a pak si vyjednat více? Pokud máte takovéto myšlenky, tak na ně rychle zapomeňte. Vy musíte říct, kolik chcete a ideálně víc, abyste měli kam ustupovat. Pokud byste připadali zaměstnavateli příliš drazí, ale chtěl by vás, tak se bude snažit vás přesvědčit, abyste šli dolů, nebo vám nabídne nějaké bonusy nebo nefinanční odměny a benefity. Pokud smlouvat nebude a ani nepřistoupí na váš požadavek, tak to prostě není zaměstnavatel pro vás.
Vy ale mějte aktuální informace o trhu a mzdách na podobných pozicích a s ohledem na lokalitu, aby ten váš požadavek nebyl totálně mimo. V tom vám pomůže například mzdový průzkum Hays, který naleznete zde, nebo na www.platy.cz kde si můžete přímo porovnat svou mzdu s průměrnou mzdou na podobné pozici s podobnou délkou praxe ve vašem kraji.
Udělejte si schválně velmi podrobný rozpis peněz, které potřebujete. Na bydlení, domácnost, jídlo, dopravu, oblečení, drogerii, vzdělání, zábavu a dovolenou, ale i dluhy a zejména nezapomeňte na částku, kterou si chcete spořit – to by mělo být asi 10% vašeho celkového příjmu. Kam jste se dostali? K této částce připočtěte 20% a na této sumě byste měli začínat, abyste se po nějakém tom ústupku stále ještě dostali tam, kde chcete být.
Pokud chcete působit důvěryhodně, tak první vyřčená částka by měla být ta nejvyšší, kterou od vás zaměstnavatel uslyší. Nemůžete prostě do telefonu ríct, že chcete 25000 a na pohovoru, že chcete 30000. V tu chvíli okamžitě vypadáváte ze hry. I proto je dobré říct do telefonu i mírně nadsazenou částku. Pokud ale na druhé straně nastane trapné ticho, tak můžete říct, že jste otevřeni další diskusi, abyste si úplně nezavřeli dveře.