A co jim to způsobí?
Hledání první práce po škole je pro někoho trauma, pro někoho vzrůšo. Každopádně tváří v tvář pracovnímu trhu absolventi mohou nabýt pocitu, že ukořistit jakoukoliv práci je úspěch, a proto často vezmou první nabídku, kterou dostanou. A to je chyba, která může způsobit zklamání z práce, demotivaci, a hlavně je zaškatulkovat někam, kde vůbec nechtějí být, a může pak být obtížné se z této škatulky vymanit. Jak tedy na hledání první práce lépe?
Problém je v tom, že mnoho absolventů prostě netuší, čemu by se měli po škole věnovat. Tápají v tom, zda hledat práci oboru, který vystudovali, nebo zda je vlastně táhne něco jiného. Typická pohovorová otázka: Kde se vidíte za 10 let? – je děsí, protože absolutně nevědí, co na ni odpovědět. To, co chtějí slyšet nebo to co je pravda? A jak mají vědět, co chtějí ve firmách slyšet?
Moje rada zní. Pořádně se zamyslete, čím chcete být, nebo kde chcete být, nebo co chcete dělat a mít za 10 let. Možná máte jasno hned a možná to pro vás bude oříšek. Ale je prostě dobré mít nějaký cíl, a za ním si jít, než bloumat tak nějak bez cíle.
Dám vám několik příkladů. Pokud je vaším cílem za 10 let být podnikatelem a mít vlastní firmu nebo dobře fungující živnost, znamená to, že máte odvahu a věříte si, jste zdravě drzí a ambiciózní, a měli byste co nejdříve začít makat na tom, abyste získali unikátní know-how, které budete moci prodávat – tedy abyste co nejdříve získali předmět svého podnikání. Následujících x let strávíte sbíráním zkušeností a získáváním kompetencí, které k podnikání potřebujete. Proto vaše první práce musí být ta nejnadupanější firma v oboru, nebo ideálně konzultantská firma, kde se naučíte obor a ještě zjistíte, jak to funguje v mnoha různých společnostech.
Pokud je vaším cílem být specialistou v oboru, pak to znamená, že potřebujete hloubku znalostí, budete chtít skutečně vědět. jak, a proč věci fungují a s tím můžou být spojené vlastnosti, jako je analytické myšlení, vytrvalost, loajalita. Zaměstnavatel, ke kterému povedou vaše kroky, by měl být špička v oboru, abyste se mohli učit. Lepší bude, pokud budete moci růst v rámci firmy, ale i když změníte po pár letech zaměstnavatele, je to ok.
Pokud je vaším cílem pracovat hlavně v milém kolektivu lidí na něčem, co má smysl, pak budete vybírat společnost podle jejího zaměření a hodnot. Firma ve vás pravděpodobně získá loajálního nadšeného člena týmu, ochotného pomoci.
Už vidíte, kam tím mířím?
To, jací jste, předurčuje to, co budete dělat nejlépe. Takže je nejdůležitější vědět, co vlastně chci a pak se trochu znát. A podle toho vybírat práci. A ano, je to trochu věda. Stojí za to se nad tím opravdu zamyslet a věnovat se tomuto tématu intenzivně. Z konzultací, které mám se studenty, je patrné, že téma sebepoznání je něco, čemu se studenti vůbec nevěnují. Někteří se snaží pracovat na svých měkkých dovednostech, ale skoro nikdo nepracuje se sebou samým, aby pochopil, jaký je a jaká práce mu tudíž bude (a jaká nebude) vyhovovat.
S tím může pomoci také můj online kurz Kariérní (re)start.