Je vaše práce krizi-odolná? Pracujte online!

Je vaše práce závislá na tom, zda v ní fyzicky jste? Jakmile přijde krize typu Covid – jste bez práce? Chcete proniknout do online světa, který se zdá nyní být o dost stabilnější, než svět offline? Pak neváhejte a pusťte se na cestu změny. Každý, kdo se naučí základní věci, může pracovat v onlinu, protože je tam také velké množství pozic, které je potřeba pokrýt. Takže bez ohledu na to, co děláte dnes nebo jaké máte vzdělání, můžete v online světě uspět.

Svět online není jen složité IT

Ať pracujete v jakémkoliv odvětví, dá se říci, že některé pozice mohou být online pozice. Jak se to pozná? Jejich výkon je zcela nezávislý na místě práce. Tedy osoba, která tuto práci dělá, může být kdekoliv na světě a k práci jí stačí internet a telefon. Může to být obchod, marketing, administrativní podpora, zákaznická péče, dispečeři, logistika, projektové řízení, programování, vzdělávání, komunikace, tvůrčí práce, příjem objednávek, fakturace, účetnictví…. Je toho hodně. Mnoho firem už od jara učinilo kroky k tomu, aby jejich lidé mohli pracovat z domova a co se zdálo nedávno nemožné je nyní denní chleba.

Co je tedy třeba umět?

Pro to, abyste mohli pracovat na dálku, je potřeba umět pracovat s počítačem a to na vyšší úrovni, než jen hledat na internetu, poslat email a mrknout na film. Potřebujete se naučit ovládat sdílená prostředí – tedy práci s úložištěmi v cloudu, s komunikačními nástroji typu Skype, Hangouts, platformu Office 365 a Teams, nebo jakékoliv jiné komunikační platformy. Samozřejmostí je také stále ještě práce s textovými a tabulkovými editory, ať už jsou z řady Microsoft office nebo jakékoliv jiné. Formátování, práce s daty a zpracování dat je stále na denním pořádku. Kurzy tohoto všeho najdete na vzdělávacích portálech, kterých je opravdu hodně, výborně je pro nás shrnul Martin Rosulek v tomto článku.

Trend štěpení zdrojů

Posledních pár let je stále silnějším trendem na trhu práce být k dispozici pro několik různých firem ať už jako zaměstnavatelů nebo jako zákazníků (buď jste zaměstnanec nebo OSVČ) a to i třeba ve dvou či třech různých oborech. Dám příklad. Paní Kamila je zaměstnanec i OSVČ. Je vyučená kadeřnice a občas stříhá lidi, přitom na půl úvazku je zaměstnaná a ještě příležitostně dělá chůvu a hlídá děti. Z těchto tří činností si poskládá svůj pracovní program tak, jak potřebuje, přitom se nenudí, protože činnosti střídá a zároveň není ani na jedné té složce plně závislá. Podle potřeby může v každé oblasti navýšit aktivitu a v jiné zase utlumit.

Najděte si oblasti, ve kterých se chcete dále vzdělávat

Ideální je, pokud najdete jednu oblast, ve které se začnete intenzivně vzdělávat. Cílem je, abyste byli na trhu co nejdříve uplatnitelní. Ať už se budete vzdělávat svépomocí, nebo si koupíte dražší profesionální prezenční kurzy, je potřeba se dané oblasti věnovat opravdu do hloubky a získat poměrně vysokou míru expertízy, kterou potom můžete nabízet jako mikropráci, kterou budou zaměstnavatelé raději outsourcovat, než aby na to měli svého vlastního člověka. Dám příklad. Pokud vás baví psát a máte cit pro psané slovo, naučíte se psát marketingové texty na sociální sítě. Nabídnete firmám copywriting. Zdokonalíte se v něm a můžete obsluhovat několik firem najednou. Dále pak můžete své dovednosti rozšiřovat na další oblasti, zatímco tato už „jede“.  Nebo pokud jste doposud fungovali na asistentských pozicích, můžete se stát tzv. virtuální asistentkou nebo asistentem. Můžete pracovat pro několik online podnikatelů najednou a spravovat jejich administrativní záležitosti.

Na práci z domova je potřeba sebedisciplína a time-management

Práce online, na dálku, z domova či odkudkoliv není ale jen o dovednostech, ale také o osobním nastavení a práci se sebou samými. Pracovat z domova totiž vyžaduje mimořádnou sebedisciplínu. Pokud máte děti, je to o to složitější a bez pořádného pracovního koutu nebo ideálně oddělené pracovny se zkrátka neobejdete. Představa, že budete pracovat online z domova někde na jídelním stole, je zkrátka mylná.

Čas na práci je také potřeba pečlivě plánovat a co si budeme povídat, i čas na samotné studium je nedostatková komodita. Proto, chcete-li proniknout do online světa, neváhejte ve svém současném způsobu života udělat zásadní změny tak, abyste mohli studovat a rozvíjet se v oblasti, která vám pak na dlouhou dobu přinese kýženou stabilitu. Z mých zkušeností cca 75% lidí, kteří zakoupí můj kurz, udělají poctivě první část a dále se nedostanou, tudíž nemohou říct, že know-how z kurzu skutečně získali. Je to vaše budoucnost, vaše práce a vaše spokojenost, na které pracujete. Tak se nenechejte odradit, a když už se do něčeho pustíte, tak pořádně. Hodně štěstí.

 

Dále čtěte například článek Pronikněte do oboru, ve kterém nemáte zkušenosti

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.