4 tipy, jak nastartovat kariéru na první pokus!

4 tipy, jak nastartovat kariéru na první pokus!

Euforie z prvních vydělaných peněz v opravdové práci je velká. Konečně svoboda! Tenhle pocit si ale absolventi často užívají jen krátce. Po pár měsících ji často vystřídá prozření, v jaké práci že to ty peníze vydělávají. Hodně mladých lidí při výběru první práce šlápne vedle. Následkem může být i to, že k té opravdu vysněné práci povede mnohem klikatější cesta. Jak se tomu vyhnout? 

Nesáhnout po první práci

Absolventi někdy sáhnou po první práci, která se namane, bez toho, aby se zamysleli, jaký to bude mít vliv na jejich další kariéru. To ostatně platí i o výběru brigád v průběhu studia. Brigády se snažte za každou cenu směřovat tak, aby sloužily jako praxe v oboru, který studujete. Najít tu správnou první práci potom nebude tak složité.

Jak poznat, která práce je ta pravá?

Ne každý po studiu ví, co by chtěl dělat. A i pokud to víte, ne vždy jsou na trhu právě taková volná místa. Často se stává, že absolventi tápou a chodí na pohovory naslepo a hledají, co je zaujme. Možná, že vás nakonec něco zaujme, ale je dost málo pravděpodobné, že zaujmete vy. Nebo naopak, zatím co vy tápete, možná se někomu zalíbíte a nakonec skončíte někde, kde jste vůbec skončit nechtěli.

Příklad z praxe

Absolventka VŠ oboru andragogika a personální řízení se přihlásila se do středně velké firmy na stáž v oddělení lidských zdrojů. Protože se osvědčila, po skončení praxe jí byla nabídnuta pozice ve společnosti – ale náplní práce byla administrativa a práce s databázemi. Po nějaké době tato mladá dáma zjistila, že je někde, kde vůbec nechce být, a navíc má v životopise zkušenost, která jí bude „škatulkovat“ do kategorie „administrativa“.

4 tipy, úspěšně jak nastartovat kariéru

1) Zamyslete se nad tím, co vás baví, co umíte jako jeden/na z mála, jaká je vaše přidaná hodnota? Čím se odlišujete od ostatních absolventů? Tyto svoje preference a vlastnosti velmi jasně pojmenujte a naučte se je říkat nahlas.

2) Napište si seznam firem, pro které chcete pracovat a kritéria, která ty firmy musí splňovat, co se týče vašeho oboru – profesionality, úspěšnosti na trhu atd. O těchto firmách si zjistěte naprosté maximum informací.

3) Hledejte cíleně – odpovídejte pouze na takové pozice, o které máte skutečně zájem. Životopis a motivační dopis pište vždy na míru dané pozici a firmě.

4) Přistupujte k procesu hledání práce a lidem, s nimiž se při něm setkáte, s respektem a pokorou. Zaměstnavatelé si čím dál častěji stěžují, že se jim na volné pozice hlásí absolventi bez praxe, bez zájmu a bez znalostí, zato s velkými mzdovými požadavky.

Držte se našich tipů a nepovolujte. I když se vám nebude dařit, je třeba vytrvat. Nevzdávejte svou vysněnou práci pro jakoukoliv práci.  Teď vás to bude stát možná několik týdnů nebo měsíců, ale později se vymanit ze škatulek stojí roky!

Komplexního průvodce k tomu, co přesně dělat, NEŽ začnete hledat práci najdete v kurzu Kariérní (re)start.

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.