3V pro novou práci v roce 2021: Víra, Vůle, Vytrvalost

Říkáte si, že si v novém roce chcete najít novou práci? Tlačí se vám tohle přání nebo nutnost na seznam novoročních předsevzetí? Po konzultacích a diskusích s mnoha lidmi souhlasím s jednou mojí klientkou, která mi napsala: Je mi přes 50 let.  Měla jsem práci, ale chtěla jsem lepší. Hledání mi trvalo 26 měsíců. Potřebovala jsem hlavně víru, vůli a vytrvalost. A pod to se podepíšu.

Víra

Tomu, že najdete novou nebo lepší práci musíte věřit. Pokud tomu uvěříte a dokážete si to představit, tak toho můžete dosáhnout. Jestliže ale nevěříte, neustále nasloucháte tomu, jak je to nyní na trhu práce těžké, ne-li nemožné, tak se to nemožným stane.

Pokud si novou práci a sebe v ní dokážete vizualizovat, nedělá vám problém se zasnít a přesunout se tam, do nové reality, tak už máte v hlavě to správně nastavení. Pokud ale i jen pouhou myšlenku na to, že byste žili svůj sen, dělali práci, která vás baví, hned zaplašíte, protože to prostě v současné době není možné, tak na své víře potřebujete ještě zapracovat.

Vůle

Vůle k čemu? Najít novou práci? Tu přece máte…. Já myslím jinou vůli. Vůli dát do toho maximum. Vůli věnovat se tomu opravdu a ne jen naoko. Ideální je následovat nějaký funkční systém, který vás povede, a pak tu vůli neztratíte tak snadno. K tomu vám mohou posloužit moje dva online programy, Kariérní (re)start a Jak si najít skvělou práci.

Ale i když žádný systém nevyužijete, vůle znamená dát tomu tolik, kolik je potřeba, abyste uspěli. A ano, někdy je to další práce na plný úvazek k vaší stávající práci. Dá to dřinu hledat práci. A s tím do toho musíte jít. Je to dřina, vím to, jdu do toho a naplno! To je vůle.

Vytrvalost

Jeden klient mi řekl. Hledám už tři měsíce a nic. Nejde to, nefunguje mi to, poraďte, já to vzdávám. 3 měsíce je krátká doba. I zaměstnavatelé, když hledají nového člověka do týmu, si dávají okolo šesti měsíců na to, aby obsadili volnou pozici tím správným člověkem. Proč vy byste měli být rychlejší?

Jediný platný důvod je finanční potřeba. Pak radím – raději vezměte něco, co je zcela mimo váš obor, nebo nekvalifikovanou práci, abyste zaplatili účty, ale dál hledejte tu svoji vysněnou práci. Tu, kterou chcete, ne tu, kterou musíte vzít.

A jako paní v úvodu – jděte si za svou představou, nevzdávejte to, a ano, může to nějakou dobu trvat. Šest měsíců žádná míra. Možná, že vás několikrát odmítnou. Možná, že několikrát budete už v posledním kole, ale vyberou někoho jiného. Důležité je nevzdávat to, a jít dál.

Přeji vám, abyste v roce 2021 měli všechna tři V pohromadě.

 

 

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.