Po rodičovské do práce, ale vlastně od nuly?

Návrat po mateřské či rodičovské do práce není snadný, ani když máte předchozí zkušenosti či vybudovanou kariéru. A co teprve, když za sebou vlastně máte například jen studium a pak jste hned měla děti? Tedy vlastně vstupujete do pracovního procesu bez pracovních zkušeností s polozapomenutými vědomostmi ze školy.  Můj návod? Nejprve získejte základní „vybavenost“, pak zjistěte, co je ve vás schovaného a pak vyražte na lov!

Práce s počítačem

Základní vybavenost číslo jedna je práce s počítačem. Najděte si a vystudujte minimálně  kurzy wordu a excelu. Komplexní kurz  wordu a excelu najdete třeba na  Seduo.cz. Nezapomeňte také na ovládání emailu a kalendáře. Zkuste najít návody na outlook nebo jiné e-mailové platformy, prostudujte dopodrobna funkce kalendáře – například toho od Googlu, jak se sdílí, jak se zve na schůzku apod. Určitě si nastudujte práci s vyhledávači. Efektivní vyhledávání není jen o tom, že zadáte do Googlu klíčové slovo. Funkcí, které vaše hledání zpřesní je mnoho, málo lidí je však umí využívat. Nezapomeňte ani na  běžné klávesové zkratky, dále komunikační nástroje jako je Skype, Zoom, Google Hangout, Whatsapp nebo cokoliv jiného co je vám blízké. Vaším cílem je zkrátka být „gramotní“ co se týče práce s PC a online nástroji.

Angličtina

Dále je potřeba angličtina. Ano, můžete argumentovat, že ne všude je vyžadována, ale pokud budete umět anglicky, tak máte mnohem širší možnosti uplatnění, než když jazyk neumíte. A ano, bylo by bláhové se domnívat, že se anglicky naučíte v průběhu hledání práce nebo dokonce v průběhu zaměstnání a péče o děti. Proto doporučuji začít s angličtinou co nejdříve, vzít to jako projekt, hned jak se vám dítě narodí, nebo zkrátka co nejdříve. A buďte systematické, neustále se žeňte za zlepšením. Aplikace na telefonu jsou fajn, ale vy potřebujete hlavně umět mluvit.

I mluvit anglicky můžete zadarmo, stačí si přes intzerát najít nějakého cizince, který s vámi vymění lekce češtiny za lekce angličtiny. V době, kdy všechno lze dělat přes internet ani nemusíte nikam jezdit, pokud nechcete.

Co ve vás je?

I když můžete mít pocit, že „máte jen střední/vysokou školu a pak šest let rodičovské“, určitě máte dovednosti a vlastnosti, které se dají na trhu prodat. Je dobré se na chvíli zastavit a ponořit se do sebe. Kdo vlastně jste? Jaké jsou vaše silné stránky? Kdybych se vás zeptala: Co umíte? Co nabízíte na tom trhu práce? Budete umět odpovědět? Právě pro takové „sebeuvědomění“ jsem připravila kurz Kariérní (re)start.  Je to komplexní průvodce na cestě k sobě samým. Pomůže vám najít a pojmenovat silné stránky, učit si kariérní směr a cíl a pak vás naučí, jak se prodat.

Hurá na lov práce!

Asi nechcete úplně jakoukoliv práci, takové je okolo spoustu. Abyste uspěly u výběrového řízení právě na tu pozici, po které toužíte, připravila jsem kurz Jak si najít skvělou práci. Není totiž jen tak najít tu správnou nabídku v té spoustě, co je na trhu, a také napsat životopis a motivační dopis tak, abyste se vůbec dostala na pohovor. Kurz vás provede také přípravou na pohovor a samotným pohovorem, kde se dozvíte, proč se vás ptají na ty obávané otázky, jak na ně odpovídat a ještě mnohem více.

Hlavně systematicky

Moje rada na závěr je: Hlavně na to jděte systematicky. Vrhnout se na hledání práce stylem – opráším starý životopis ze střední a něco tam doplním, rozešlu na všechny strany a ono se něco najde – to prostě nefunguje. Je potřeba následovat tento postup: Nejprve si uvědomit, co chcete dělat a jaké na to máte silné stránky, abyste se mohla dobře prodat. Pak najít tu správnou nabídku. Pak psát životopis a motivační dopis. Pak zazářit na pohovoru. Pak si dobře vybrat. A nakonec podepisovat smlouvu s tím, že máte práci, kterou jste chtěla a ne práci, která je částečně dílem náhody a částečně dílem omylu.

 

Tereza Valášková
Jsem kariérní kouč a poradce, pomáhám jednotlivcům s jejich kariérou a ve firmách učím manažery, jak dělat nábor efektivně a nabírat lidi pro budoucnost a dlouhodobou spolupráci.